Lajme

Mbi 22 për qind e popullatës jetojnë në varfëri

22.2 për qind e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jeton në varfëri. 460 mijë qytetarë mezi sigurojnë qoftë edhe një vakt ditor. Ata jetojnë pothuajse me barkun e zbrazët. Më të prekur nga varfëria janë banorët e zonave më të thella malore dhe atyre rurale. Qytetarët e anketuar nga ALSAT ankohen
Lajme

10-20 vjet, mund të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore

Nga Jacopo Zanchini Sllavoj Zhizhek, është gjithmonë befasues. Mund të mos biem dakord shpesh me filozofin marksist slloven, që konsiderohet nga shumë njerëz një mendimtar heterodoks radikal. Por duke lexuar librin e tij të fundit, “Si një hajdut në mes të ditës”, dhe intervistuar në Festivalin e Librit në Romën, del nga mendimi i tij […]
Lajme TOP-LAJM

EKSKLUZIVE/ “BOMBA” të reja publikohen në rrjetet sociale

EKSKLUZIVE nga tetovaonline Fillon përsëri publikimi i “bombave” në rrjetet sociale Biseda të përgjuara të politikanëve nga Maqedonia e Veriut janë publikuar SOT në rrjetin social të Rusisë VK ose Vkontakte përcjell portali tetovaonline.info Një profil me pseudonimin “Çiço” ka publikuar 4 (katër) biseda të përgjuara: 1-Një bisedë e përgjuar mes Oliver Spasovskit dhe
Lajme

“ALMIRI”, mbrojtja kërkon që lënda të gjykohet në Shkup (VIDEO)

Mbrojtja në rastin e vogëlushit Almir Aliu nga Kumanova kërkon largimin e lëndës nga Gjykata Themelore e Kumanovës. Arsye për këtë sipas avokatit Asmir Alispahiç është fakti që kjo Gjykatë është treguar e njëanshme. Alispahiç kërkon që rasti të gjykohet në Gjykatën Themelore në Shkup. “Mbrojtja konsideron se në momentin kur u refuzuar kërkesa për […]
Lajme

Fshatrat po boshatisen çdo ditë e më shumë (VIDEO)

Infrastruktura e shkatërruar është ndër shkaqet kryesore qe fshatrat po boshatisen. Kushte më të mira për jetë banorët e shpërngulur kërkojnë afër qyteteve. Fshati Alldincë, komuna e Studeniçanit dikur ushtonte nga zhurma e banorëve ndërsa sot në këtë fshat mezi takojmë njeri. Ekipi i Alsat udhëtoi drejt fshatit me mbi 1400 metra lartësi. Na shoqëruan […]
Bota

Në zgjedhjet në Turqi votoi edhe një 107-vjeçare

Në vendvotimin e saj, Ozbay erdhi e shoqëruar nga e bija e saj 80 vjeçare Emine Ozbay Sukriye Ozbay është një 107 vjeçare nga Şanlıurfa e Turqisë, dhe të dielën ajo shfrytëzoi të drejtën e saj për të votuar në zgjedhjet lokale që po mbahen në Turqi, raporton Anadolu Agency (AA). Në vendvotimin e saj, […]
Shëndeti

Zbulohet substanca që vret qelizat e kancerit

Substanca përdor një mekanizëm në sipërfaqen e qelizave të kancerit që i bën ato më pas të shuhen. Tani do të hulumtohet nëse funksionon edhe jashtë laboratorit. Studiuesit gjermanë kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të kancerit, çon në […]
Shëndeti

Përzierja e çajrave për tretje gurësh

Nga përzierja e bimëve të përshkruara më sipër, e mira e së cilës është se secila bimë e lartëpërmendur rritet në trevat shqiptare, del një çaj, i cili shton mjaft urinimin, prandaj përdoret në gurët me natyrë fosfatesh, uratash dhe karbonatesh. Shpesh ndodh që mjekësia popullore shëron më mirë dhe pa efekte anësore sëmundjet që […]
Kronika Lajme

Mbi 700 vjedhje për dy muaj në Kosovë

Gjatë vitit 2018, Policia e Kosovës ka evidentuar mbi pesë mijë raste të vjedhjeve, të cilat kanë ndodhur në pronat e qytetarëve, qofshin ato në shtëpi banimi, dyqane apo vetura. Derisa, vetëm në dymujorin e parë të këtij viti janë evidentuar mbi 700 raste të vjedhjeve. Rajonet ku kanë ndodhur këto raste të vjedhjeve, sipas […]
Lajme

Ndalohen kurset private të mësimdhënësve të shkollave publike

Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan, përmes një urdhërese, ka ndaluar mbajtjen e kurseve private brenda dhe jashtë institucioneve edukativo arsimore me nxënës që mësimdhënësi i mëson (nxënësit e tij). “Me këtë, parandalohet imponimi për blerjen e mjeteve, marrje e mitos nga nxënësit, prindërit apo nga të tjerët për përmirësim të notave, kalim klase, dhënie […]
Lajme TOP-LAJM

EKSKLUZIVE-PUSHTETI NË PANIK, ASH-LËVIZJA BESA MË E BASHKUAR SE KURRË (VIDEO)

EKSKLUZIVE VIDEO/Dështon plani i shërbimeve sekrete për përçarjen e opozitës shqiptare ASH-BESA Sot në mbrëmje nga një portal që kontrollohet nga një deputet i partisë shqipfolëse në pushtet u plasuan dezinformata kinse në opozitën shqiptare ASH-BESA ka ndodhur përçarje. Ky plan operacional i përgatitur nga kuzhina e shërbimeve sekrete antishqiptare jo rastësisht ka
Kulturë

Kjo ishte Shqipëria para 107 viteve dhe ja si është sot

Do të mbushen 107 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë më 1912 në Vlorë. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë erdhi pas përpjekjeve gati 500 vjeçare të popullit shqiptar nga Perandoria Osmane, e cila pushtoi trojet shqiptare, 10 vjet pas vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeu më 17 janar 1468. Përpjekja për çlirim e popullit shqiptar […]
Kulturë

Qëndrimi i Austro-Hungarisë ndaj Lëvizjes Kulturore Shqiptare gjatë vitit 1910

Fehari Ramadani (Universiteti Shtetëror i Tetovës) Qëndrimi i Austro-Hungarisë ndaj Lëvizjes Kulturore Shqiptare gjatë vitit 1910 “…Ne nuk mund të kuptojmë çlirimin e popujve ballkanikë pa ndihmën që morën ata nga Fuqitë e Mëdha…” Stavro Skendi Interesimi i qeverisë austro-hungareze për zhvillimin e arsimit dhe të kulturës shqiptare, në veçanti dhe për çështjen
Kulturë

De Medici, familja që i dha shkëlqim historisë së Italisë

Evropë, viti 1400: Një kontinent i rrënuar prej luftës dhe murtajës, dominohet nga autoriteti i Kishës Katolike. Në qytete dhe qendra banimi, tregtarë e sipërmarrës ndiejnë se bota e tyre po ndryshon. Me rritjen e tregtisë dhe pasurisë, zhvillohet edhe një etje për më shumë dije. Duke mos qenë më të neglizhuar në hijet e […]