Lajme

Delawie: Kosova nuk do të jetë pjesë e NATO-s pa i normalizuar marrëdhëniet me Serbinë

Ambasadori amerikan, Greg Delawie i porositi liderët vendor, që të bashkohen rreth dialogut me Serbinë, në mënyrë që sa më shpejt të arrihet një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë. Në pritjen tradicionale të organizuat sonte nga Ambasada amerikane për të shënuar Pavarësinë e SHBA-ve, ambasadori u kërkoi institucioneve vendore që ta luftojnë korrupsionin, në
Lajme

Kremlini zyrtar: Maqedonia vendos vetë për NATO-n

Zëdhënësi i presidentit rus, Dmitrij Peskov, deklaroi se hyrja potenciale e Maqedonisë në NATO  është çështje për të cilën vendi vendos vetë. “Kjo është çështje për të cilën vendos vetë Maqedonia. Ne I çmojmë dhe I vlerësojmë marrëdhëniet e mira me Maqedoninë, dhe jemi të interesuar që të njejtat ti thellojmë akoma më shumë. Qëndrim […]
Argëtim Kuriozitete

Kjo shtëpi duket e zakonshme nga jashtë – kur futeni brenda e kuptoni se pse kushton më shumë se 7 milionë dollarë! (Foto)

Ndoshta kjo shtëpi nuk duket e vlefshme në pjesën e jashtme, por kushton rreth shtatë milionë dollarë amerikanë, dhe ka shumë arsye pse është kaq e shtrenjtë. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, artisti dhe ndërtuesi Ed Bemis ia doli ta kthente në realitet duke ndërtuar në ultësirat e Ashlandit (Oregon) një shtëpi të […]
Argëtim

Hotelet me dhomat më të mira për fëmijë (Foto)

Zëvendësimi i mini-barit me dollapin përplot çokolata dhe sheqerka, kjo është gjëja e parë që tregon se kemi të bëjmë me një dhomë vetëm për fëmijë. Në disa hotele familjare, janë bërë punime të mahnitshme që më të vegjlit, jo se do të ndihen sikur janë në një hapësirë të huaj, por të kërkojnë të […]
Argëtim

Kontrata paramartesore, moda e re e martesave shqiptare

Derisa vdekja të na ndajë”. Ky është betimi tradicional para lidhjes së një martese, ku çifti i premton njëri-tjetrit të ndajnë të mirat dhe të këqijat bashkë deri në fund të jetës. Jo të pakta janë rastet kur këto fjalë përfundojnë në praktikën “derisa Gjykata të na ndajë” dhe kjo në shumicën e rasteve lë […]
Argëtim

Pa ju njohur, njerëzit paragjykojnë bazuar në këto 5 tipare

Njerëzit mund ta gjykojnë personalitetin tuaj bazuar në këto 5 detaje të vogla 1. Ngjyra e veshjes Ngjyra e rrobave që vishni zbulon shumë për personalitetin tuaj, madje edhe më shumë se çdo veçori tjetër sipërfaqësore. Njerëzit që mbajnë tone më të errëta dhe tokësore janë artistë në shpirt dhe më të ndjeshme, ndërsa ata […]
Sport

Tekniku ‘shkund’ portugezët: Ronaldo nuk fiton dot vetëm!

Portugalia kërkon të përsëritë suksesin e dy viteve më parë, kur fitoi Europianin dhe këtë herë synon të rrëmbejë Kupën e Botës. I bindur se mund t’ia dalë mbanë është trajneri i skuadrës “luzitane”, Frenando Santos, që në prag të ndeshjes që do të luajë ndaj Uruguait ka karikuar ekipin e tij. “Forca e Uruguait? […]
Shëndeti

100 këshilla speciale për të luftuar çdo lloj sëmundje

Sot shkenca dhe mjekësia ka bërë të mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të përhapura, të trupit dhe të mendjes, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një rol të rëndësishëm luan ndjekja e disa rregullave të thjeshta të dietës dhe shëndetit. Një dietë vegjetarianë ndihmon shumë jo vetëm për të pasur një […]
Shëndeti

Pija e thjeshtë që pastron Mëlçinë

Ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë pastrimin e mëlçisë, natyrisht duke stimuluar aftësinë e saj natyrale për të pastruar mbeturinat toksike brenda trupit. Nëse vuani nga Hepatiti C, është e nevojshme të mbroni mëlçinë nga dëmtimet e mëtejshme, thuhet në recetën që sot e transmeton “Shqiptarja”. Hepatiti C është shkaku kryesor i sëmundjes ekstreme […]
Shëndeti

Luftoni kolitin me një çokollatë të zezë në ditë

Përveç shijes së ëmbël dhe të shijshme sipas disa studimeve ka dalë që nga çokollata keni edhe përfitime shëndetësore. Çokollata rrit kujtesën dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Por kujdes kur e zgjidhni. Që të keni sa më shumë përfitime duhet të ketë të paktën 70 për qind kakao. Studimet e fundit shkencore kanë konfirmuar […]
Kuriozitete

Të puthësh krokodilin, shikoni çfarë ndodh (VIDEO)

Kjo video do t’iu mbajë në ankth deri në përfundim, por mos u shqetësoni sepse nuk ndodh asgjë. Kjo grua u tregua vërtetë e guximshme për të bërë atë që mund të quhet çmenduri, por ja doli dhe publikoi edhe videon. Në pamjet e publikuara, vajza e guximshme afrohet për t’i dhënë një puthje krokodilit […]
Showbiz

Adelina Ismaili tregon luksin më të madh që ka në jetë

Këngëtarja e njohur Adelina Ismaili këtë vit shënoi rikthimin e saj në muzikë me projektin e ri “T’iqja”. Kjo këngë u prit mirë nga publiku i saj, gjersa tani ajo i është rikthyer edhe koncerteve duke mbajtur mbrëmje të shumta muzikore në mbarë trevat shqiptare.   Adelina tashmë po jeton në Prishtinë me bashkëshortin dhe […]