Bota

Bota

Në zgjedhjet në Turqi votoi edhe një 107-vjeçare

Në vendvotimin e saj, Ozbay erdhi e shoqëruar nga e bija e saj 80 vjeçare Emine Ozbay Sukriye Ozbay është një 107 vjeçare nga Şanlıurfa e Turqisë, dhe të dielën ajo shfrytëzoi të drejtën e saj për të votuar në zgjedhjet lokale që po mbahen në Turqi, raporton Anadolu Agency (AA). Në vendvotimin
Bota

Rusia zbaton dënime për ofendime ndaj shtetit

Zyrtarët shtetërorë rusë kanë miratuar të enjten një propozim ligj, me të cilin hyjnë në zbatim kufizimet për mediat në Internet dhe parashihen dënime për çdokënd që e ofendon shtetin. Sipas propozim ligjit, dënimet që do të hyjnë në zbatim kanë të bëjnë me publikimin e materialeve, të cilat kanë përmbajtje ofenduese ndaj shtetit, simboleve […]
Bota

Turqia fillon stërvitjen më të madhe detare në historinë e saj

Stërvitja katër ditore e quajtur “Atdheu i kaltër 2019”, filloi me pjesëmarrjen e 103 anijeve në Detin e Zi, Egje dhe Mesdheun Lindor Turqia është duke mbajtur stërvitjen më të madhe detare të historisë së saj me pjesëmarrjen e mbi 100 anijeve njëkohësisht në tre detet që e rrethojnë vendin, raporton Anadolu Agency (AA). Stërvitja […]
Bota

Erdogani po projekton “Turqinë e Madhe” euro-aziatike

Strategjia e zbatuar nga Erdogan, për të ndërtuar “Turqinë e Madhe” aziatike, është e bazuar mbi të gjitha në fuqinë e butë. Kjo padyshim do të thotë shkëmbime të mëdha tregtare dhe ekonomike në rajonet “turkmene” të Azisë Qendrore, veçanërisht në sektorin e ndërtimit, tekstilit dhe shërbimeve. Megjithatë, fuqia e butë turke forcohet me shpërndarjen […]
Bota

UNHCR: Nga konflikti në Ukrainë rreth 13,000 të vdekur

Më shumë se 13,000 persona janë vrarë dhe 30,000 të tjerë janë plagosur në luftën, e cila ka nisur në prill të vitit 2014 në lindje të Ukrainës, kanë thënë Kombet e Bashkuara. Zyra e Komisionarit të Lartë për të Drejta të Njeriut (OHCHR) në kuadër të OKB-së, ka njoftuar se në mesin e të […]
Bota

Irani rrëzon dronët amerikanë (VIDEO)

Irani njoftoi se ushtria e vendit arriti të marrë në kontroll disa avionë të telekomanduar të Shteteve të Bashkuara. Për të provuar këtë pretendim, Teherani ka publikuar një video që duket e kapur nga kamerat e avionëve luftarakë. “Shtatë apo tetë dronë që fluturonin vazhdimisht në Siri dhe në Irak u morën nën kontroll, ndërsa […]
Bota

Turqia urdhëron arrestimin e gati 300 ushtarakëve

Zyra e Prokurorit në Turqi urdhëroi arrestimin e 295 ushtarakëve, nën dyshimet se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për organizimin e një përpjekjeje për puç në vitin 2016. Deklarata e prokurorit, e lëshuar të premten, thotë se ata që përballen me arrestim, përfshijnë: tre kolonelë, tetë majorë dhe […]
Bota

Fejsbuku ka bllokuar projekt të RT-së me mbi 2,5 miliardë shikime

Uashington, 18 shkurt – Fejsbuku e ka bllokuar “In d nau”, njëri ndër video kanalet e televizionit shtetëror rus RT, ish “Rasha tëdej”, e cila emeton program në gjuhën angleze. “Ky është njëri ndër projektet më të suksesshme të televizionit tonë me miliarda shikime dhe ai është bllokuar në Fejsbuk”, ka shkruar në Kanalin e […]
Bota

PRESIDENTI I EGJIPTIT MUND TË QËNDROJË NË PUSHTET DERI MË 2034

Parlamenti i Egjiptit ka miratuar me shumicë votash një draft të ndryshimeve kushtetuese që mund t’i zgjasin presidentit Abdul Fattah al-Sisi qëndrimin në zyrë edhe për 12 vjetët e ardhshme. Sisi pritet të largohet nga zyra më 2022 kur të përfundojë mandati i dytë katërvjeçar. Mirëpo 485 nga 596 ligjvënësit e këtij vendi kanë votuar […]
Bota

Acar në SHBA, temperatura deri në -50 gradë (VIDEO)

Qytetet janë thuajse të mbyllur në të gjithë pjesën qendrore të shteteve të bashkuara të amerikës ndërsa rajoni është mbërthyer nga një valë të ftohti i njohur si vorbulla polare. Të paktën 7 persona kanë humbur jetën në disa shtete si pasojë e motit arktik. Temperaturat ranë në -30 gradë celcius në Chikago, më ftohtë […]
Bota

Pompeo: Diplomatët e SHBA nuk largohen nga Venezuela

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se diplomatët amerikanë nuk do të largohen nga Venezuela. Komentet e tij sfidojnë një urdhër të presidentit Nicolas Maduro që diplomatët e SHBA të largohen brenda 72 orëve. Në një mesazh në Twitter, zoti Pompeo tha se SHBA nuk e njohin më regjimin e Maduros dhe nuk e konsiderojnë […]
Bota

Yulia Tymoshenko sërish do të garojë për Presidente të Ukrainës

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko njoftoi se do të kandidojë në garën për president të vendit në zgjedhjet e marsit. Tymoshenko, e cila ka qeverisur me Ukrainën nga viti 2005 deri në vitin 2010, akuzon udhëheqjen aktuale si përgjegjëse për pagat e ulëta dhe zgjatjen e konfliktit në lindje të vendit. Ajo e përshkroi Ukrainën […]
Bota

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me Rusinë, raporton BBC. Ligjvënësit ishin brengosur në kohën kur Trump në maj të vitit 2017 kishte larguar nga pozita drejtorin e FBI-së James […]
Bota

Fëmijët ukrainas rekrutohen për luftë kundër rusëve (foto, video)

Fëmijët ukrainas, disa prej të cilëve vetëm tetë vjeç, mësojnë si të vrasin rusët dhe mbështetësit e tyre në një kamp ushtarak të themeluar nga grupi radikal nacionalist ukrainas, raporton “Kurir”. Në një kamp ushtarak të fshehur në një pyll në perëndim të Ukrainës, të cilin e vizituan gazetarët e “Assosiated Press”, fëmijët i ushtrojnë […]