Kronika

Kronika Lajme

Mbi 700 vjedhje për dy muaj në Kosovë

Gjatë vitit 2018, Policia e Kosovës ka evidentuar mbi pesë mijë raste të vjedhjeve, të cilat kanë ndodhur në pronat e qytetarëve, qofshin ato në shtëpi banimi, dyqane apo vetura. Derisa, vetëm në dymujorin e parë të këtij viti janë evidentuar mbi 700 raste të vjedhjeve. Rajonet ku kanë ndodhur këto raste të vjedhjeve, sipas […]
Kronika

Gjendet një taksist i vdekur

Gjatë pasdites është gjetur një burrë i vdekur në stacionin hekurudhor në Shkup. Mediat maqedonase raportojnë se bëhet fjalë për taksist, ndërkohë që policia dhe prokuroria po hetojnë në vendngjarje. Ministria Punëve të Brendshme pritet të dalë me detaje për rastin fjalë.
Kronika

Vizbeg, djali në gjendje të alkoolizuar e ka rrahur nënën

Prokuroria Themelore e Shkupit ka dorëzuar urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër një personit për të cilin ekziston dyshim të bazuar për kryerjen e veprës penale “Lëndim trupor” nga neni 130 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 nga Kodi Penal, njofton Portalb.mk. “I dyshuari më 17.02.2019, në shtëpinë familjare në fshatin Vizbeg, në […]
Kronika

Vdes një i ri nga Tetova në vend të punës

Shkup, 18 shkurt – Sot rreth orës 15 nga burimet policore është raportuar për një person të vdekur në vend të punës në rrugën “Londonska” në Shkup, në një objekt në ndërtim, raporton gazeta Koha. Bëhet fjalë për personin Mahir Abazi 33 vjeçar nga f.Çellopek i Tetovës, i cili ishte angazhuar në vendin e punës […]
Kronika

Aksident i rëndë në rrugën Tetovë-Jazhincë, një person i vdekur dhe një i lënduar

Një banor 50-vjeçar nga fshati Dobrosht ka vdekur, ndërsa një femër me lëndime të rënda trupore është transferuar në Klinikën e Shkupit pas aksidentit të rëndë që ka ndodhur rreth orës 17:40 në rrugën rajonale Tetovë-Jazhincë, në afërsi të udhëkryqit në hyrje të fshatit Dobrosht, informojnë nga SPB-Tetovë. Sipas të dhënave paraprake, aksidenti ka ndodhur […]
Kronika

Tetovë, aksion policor në objekte hotelerike

Pjestarët e policisë, nga Sektori për punë të brendëshme Tetovë, mbrëmë (14 nëntori ) në periudhë prej mesënatës, deri ora 02 e 30 minuta, kanë realizuar kontrollë aksion, në objekt hotelerik në fshatin Sedllarcë e Epërme e Tetovës. Gjatë kontrollit, në objektë janë ndaluar 8 femra, nga të cilat 5 nga Republika e Shqipërisë, dhe […]
Kronika

Shqiptari bie nga kati i tretë gjatë vjedhjes

Një i ri shqiptar ka rënë nga kati i tretë i një ndërtese në Itali në tentativë për të grabitur. Shërbimet e emergjencës mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes. “Lastampa” shkruan se gjendja e tij është shumë e rëndë. Siç raportojnë mediet italiane bëhet fjalë për një hajdut me iniciale R.M., 23-vjeç, i cili ra […]
Kronika

Krisin armët në Saraj

Një incident i armatosur ka ndodhur në Saraj të Shkupit. Sipas informatave të policisë të mërkurën (më datë 07.11.2018) në ora 11 e 54 minuta, në Stacionin policor në Saraj, I.Z. ka denoncuar se në fshatin Llaskarcë të Sarajit, S.M. nga Llaskarca i është kërcënuar me revolë për jetën, transmeton Gazeta Lajm. Mirëpo pas masave […]
Kronika

Çegran, 16 vjeçari ther me thikë kushëririn e tij 17 vjeçar

Mbrëmë rreth orës 21.00, në fshatin Çegran të Gostivarit, ka ndodhur një zënkë. Fillimisht 16-vjeçari ka sulmuar fizikisht kushëririn e tij 17-vjeçarë, në një sallon për lojëra argëtuese, dhe më pas nga xhepi ka nxjerr thikën dhe e ka sulmuar atë, duke i shkaktuar plagë në këmbën e majtë. Janë kryer hetimet në vendin e […]
Kronika

Tetovë, bastore ilegale, policia konfiskon aparatet

Pjestarët e policisë nga Sektori për punë të brendëshme Tetovë, gjatë ditës së djeshme (1-nëntor) në periudhë prej ora 19.00 deri ora 21.00, pas denoncimit të qytetarëve, kanë kryer kontroll në bastore sportive, me lokacion në rrugën ,,113,, në Tetovë, e cila ka punuar në mënyrë ilegale, pa pasur dokumentacionin e nevojshëm. Gjatë kontrollit në […]
Kronika

Zbulohet laborator për vaj kanabisi në Tetovë

Një tjetër laborator droge është zbuluar në qytetin e Tetovës. Sot Sektori i punëve të brendshme të Tetovës, gjatë një kontrolli bastisjeje që ka kryer në Lagjen Cetinska në Tetovë, ka zbuluar një laborator për përpunimin e kanabisit dhe vajit të kanabisit. Gjatë bastisjes, SPB Tetovë bashkë me sektorin kundër krimit të organizuar, kanë konfiskuar […]
Kronika Lajme

Tetovë, kapen edhe 45 KG marihuanë në kotec pëllumbash

Vazhdon aksioni i Sektorit të Punëve të Brendshme të Tetovës në luftën kundër drogës. Para pak çastesh, SPB Tetovë në bashkëpunim me sektorin kundër krimit të organizuar, ka kryer bastisje në rrugën 29 nëntori, me çrast, gjatë kontrollit të kryer në një kotec pëllumbash, janë gjetur dhe konfiskuar 45 kilogram drogë e tipit marijuanë. Kontrolli […]
Kronika Lajme

Konfiskohen 50 kg marijuhanë në Tetovë

Gjatë një aksioni të SPB Tetovë në bashkëpunim me sektorin kundër krimit të organizuar, në Tetovë, saktësisht në rrugën “29 nëntori”, në një kotec pëllumbash janë gjetur dhe konfiskuar 50 kgmarijuanë. SPB Tetovë, paralajmëron luftë të ashpër kundër shpërndarësve të drogës dhe sidomos përdoruesve të saj, me theks të veçantë, përdoruesit e moshave të reja, […]
Kronika

Autobusi i ARM-së, shkrumbohet nga zjarri

Një autobus i Armatës së Republikës së Maqedonisë sot në mëngjes, rreth orës 6:30 u përfshi nga flakët. Autobusi ishte duke lëvizur nga Probishtipi drejtë kazermës së Ilindenit në Shkup. Nuk ka të lënduar, ndërkaq është shkaktuar vetëm dëm material. Rastin e konfirmuan nga SPB Shtip, ndërsa nga Ministria e Mbrojtjes paralajmëruan se së shpejti […]