Kulturë

Kulturë

Qëndrimi i Austro-Hungarisë ndaj Lëvizjes Kulturore Shqiptare gjatë vitit 1910

Fehari Ramadani (Universiteti Shtetëror i Tetovës) Qëndrimi i Austro-Hungarisë ndaj Lëvizjes Kulturore Shqiptare gjatë vitit 1910 “…Ne nuk mund të kuptojmë çlirimin e popujve ballkanikë pa ndihmën që morën ata nga Fuqitë e Mëdha…” Stavro Skendi Interesimi i qeverisë austro-hungareze për zhvillimin e arsimit dhe të kulturës shqiptare, në veçanti dhe për çështjen
Kulturë

De Medici, familja që i dha shkëlqim historisë së Italisë

Evropë, viti 1400: Një kontinent i rrënuar prej luftës dhe murtajës, dominohet nga autoriteti i Kishës Katolike. Në qytete dhe qendra banimi, tregtarë e sipërmarrës ndiejnë se bota e tyre po ndryshon. Me rritjen e tregtisë dhe pasurisë, zhvillohet edhe një etje për më shumë dije. Duke mos qenë më të neglizhuar në hijet e […]
Kulturë

Shprehjet më të bukura nga Charles Bukowski

1. Kemi ardhur në këtë botë për të qeshur me mundësitë tona dhe për ta jetuar jetën tonë aq mirë, saqë vdekja do të ketë frikë të na pushtojë. 3. Askush nuk mund të të shpëtojë nga diçka, përveç vetes tënde dhe ia vlen ta shpëtosh veten. Është një betejë që nuk fitohet lehtë, por […]
Kulturë

Një komb, një ABC, kongresi i Manastirit në dokumentet e AQSH-së (VIDEO)

Valeria Dedaj Për herë të parë Arkivi Qendror Shtetëror sjell ekspozitën “Një komb, një ABC” për kongresin e Manastirit në Kalanë e Tiranës. Dokumentet edhe fotografit origjinale kanë në qendër përpjekjen e 32 delegatëve, të kryesuar nga Mit’hat Frashëri, që morën pjesë në hartimin e alfabetit të gjuhës shqipe Një ekspozitë me dokumente dhe fotografi […]
Kulturë

Vendi dhe roli i vërtetë i Aleksandrit të Madh në botën ilirike

Miti i Aleksandrit të Madh sipas Statutit të Shkodrës të zbuluar nga Lucia Nadin. Teksti i “Privilegjit…” ku citohet: “Unë, Aleksandri, biri i Filipit,… pinjoll i farës së shquar të popujve ilirikë të Dalmacisë” Moikom Zeqo Para disa vitesh erdhi të më takonte në Muzeun Historik Kombëtar Prof. Lucia Nadin e shoqëruar nga Prof. Gherardo […]
Kulturë

Mësuesit e parë nga Shqipëria në Tetovë më 1941

Mësuesit e parë nga Shqipëria në Tetovë më 1941     Kush e solli Abetaren e parë në gjuhën shqipe nga Shqipëria në Tetovë? -Shkolla e parë shqipe në Tetovë u hap në qershor të vitit 1941, me mbajtjen e kurseve intensive nga mësuesit Mithat Cami nga Dibra dhe Vasil Dhimitriu nga Elbasani, ndërkaq viti […]
Kulturë

Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë

Prof. Dr. Fehari Ramadani Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë Zhvillimi i kryengritjeve antiosmane në vitet 1909-1911, nuk e përmirësoi gjendjen e popullit shqiptar. Edhe pas marrëveshjeve që përfundoi me udhëheqësit e kryengritësve në vitin 1911, Porta e Lartë nuk ndërmori asnjë masë për të përmirësuar gjendjen ekonomike e arsimore të
Kulturë

Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë

Prof. Dr. Fehari Ramadani Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljes e Pavarësisë së Shqipërisë Zhvillimi i kryengritjeve antiosmane në vitet 1909-1911, nuk e përmirësoi gjendjen e popullit shqiptar. Edhe pas marrëveshjeve që përfundoi me udhëheqësit e kryengritësve në vitin 1911, Porta e Lartë nuk ndërmori asnjë masë për të përmirësuar gjendjen ekonomike e arsimore të
Kulturë

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit dhe portretet e Donikes, Hamzait, Tanush Topias dhe Moisi Golemit në librin e 1596

Nga Aurenc Bebja, Francë – 21 Shkurt 2019 Në faqet n° 71 – 92 të librit me titull “Vitae et icones sultanorum Turcicorum, principum Persarum aliorumq[ue] illustrium heroum heroinarumq[ue] ab Osmane usq[ue] ad Mahometem II : ad vivum ex antiquis mettallis effictae, primum ex Co[n]sta[n]tinopoli D. Imp. Ferdina[n]do oblatae nunc descriptae & tetras[t]ichis succinctis
Kulturë

Vangelis dhe Irene Papas: Kënga për shqiptarin e përvetësuar nga grekët (VIDEO)

Theodoros Kolokotronis ishte një nga heronjtë kryesorë të kryengritjes për pavarësinë e Greqisë. Sipas burimeve, përfshirë ato angleze, thuhej se ishte shqiptar. Në një gravurë shihet veshur me fustanelle dhe me flokët në formën e luftëtarëve shqiptarë (të quajtur perçe). Kolokotronis ishte pjesë e një familjeje të fuqishme që ndikoi në krijimin e kombit grek. […]
Kulturë TOP-LAJM

Historiani Prof. Dr. Fati Iseni publikon dokumentet e CIA-s mbi planin rus për shtetin e përbashkët Shqipëri-Maqedoni

Një publikim mjaftë i veçantë nga Prof. Dr. Fati Iseni Historiani Iseni publikon dokumentet e CIA-s mbi planin rus për shtetin e përbashkët Shqipëri-Maqedoni Fati Iseni, historiani shqiptar dhe profesori në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, i ka publikuar disa dokumente që janë deklasifikuar nga CIA në vitin 2012, në të cilat dalin në pah ide […]
Kulturë

Krimet ndaj minoritetit shqiptar në Greqi

BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Krimet ndaj minoritetit shqiptar në Greqi’ Pjesë nga libri ‘Kolaboracioni dhe Gjenocidi në Çamëri/ 1944-1945: E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët’ Nga Arben P. Llalla Çështja që do të parashtroj, ka të bëjë, në pika të shkurtra me dëbimet e shqiptarëve që nga viti 1913-1945 dhe sllavo-maqedonasve 1946- 1949 nga […]
Kulturë

Politikani më me klas i historisë shqiptare

BOTIMI I UET-PRESS/ Politikani më me klas i historisë shqiptare Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri “Faik Konica: Jeta në Uashington” Faiku ishte si i shtëpisë në Suamskot, plazhi i qetë që shtrihet nja 20 kilometra në verilindje të Bostonit, ku klima është e paqme edhe në ditët kur qytetet lindore të Amerikës përfshihen nga […]
Kulturë

Diploarkiva/ Pavarësia në 1912, zbulohen fjalët e Ismail Qemalit: Ky është qëllimi i shqiptarëve

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme sjell për publikun një rubrikë të re me titull: “Historia e diplomacisë shqiptare”, me qëllim që t’i ofrojë publikut informacion të plotë për pasuritë arkivore historike të diplomacisë shqiptare. I radhës ka qenë ky botim, të cilin e ka shpërndarë në rrjetet sociale Minsitri Ditmir Bushati. DIPLOARKIVA/ SHQIPERIA […]
Kulturë

Pse u zgjodh Kosova për betejën e vitit 1389

BOTIMI I UET-PRESS/ Pse u zgjodh Kosova për betejën e vitit 1389 Nga Mehmet Kraja Pjesë nga libri “Identiteti kosovar (Dilema dhe kundërthënie)” Beteja e Kosovës e vitit 1389 Studiues të ndryshëm, më parë serbë dhe pastaj edhe shqiptarë, secili për qëllime të veta, kanë bërë përpjekje që territorit të Kosovës së sotme t’i japin […]