Lajme

Lajme

Mbi 22 për qind e popullatës jetojnë në varfëri

22.2 për qind e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jeton në varfëri. 460 mijë qytetarë mezi sigurojnë qoftë edhe një vakt ditor. Ata jetojnë pothuajse me barkun e zbrazët. Më të prekur nga varfëria janë banorët e zonave më të thella malore dhe atyre rurale. Qytetarët e anketuar nga ALSAT ankohen
Lajme

10-20 vjet, mund të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore

Nga Jacopo Zanchini Sllavoj Zhizhek, është gjithmonë befasues. Mund të mos biem dakord shpesh me filozofin marksist slloven, që konsiderohet nga shumë njerëz një mendimtar heterodoks radikal. Por duke lexuar librin e tij të fundit, “Si një hajdut në mes të ditës”, dhe intervistuar në Festivalin e Librit në Romën, del nga mendimi i tij […]
Lajme TOP-LAJM

EKSKLUZIVE/ “BOMBA” të reja publikohen në rrjetet sociale

EKSKLUZIVE nga tetovaonline Fillon përsëri publikimi i “bombave” në rrjetet sociale Biseda të përgjuara të politikanëve nga Maqedonia e Veriut janë publikuar SOT në rrjetin social të Rusisë VK ose Vkontakte përcjell portali tetovaonline.info Një profil me pseudonimin “Çiço” ka publikuar 4 (katër) biseda të përgjuara: 1-Një bisedë e përgjuar mes Oliver Spasovskit dhe
Lajme

“ALMIRI”, mbrojtja kërkon që lënda të gjykohet në Shkup (VIDEO)

Mbrojtja në rastin e vogëlushit Almir Aliu nga Kumanova kërkon largimin e lëndës nga Gjykata Themelore e Kumanovës. Arsye për këtë sipas avokatit Asmir Alispahiç është fakti që kjo Gjykatë është treguar e njëanshme. Alispahiç kërkon që rasti të gjykohet në Gjykatën Themelore në Shkup. “Mbrojtja konsideron se në momentin kur u refuzuar kërkesa për […]
Lajme

Fshatrat po boshatisen çdo ditë e më shumë (VIDEO)

Infrastruktura e shkatërruar është ndër shkaqet kryesore qe fshatrat po boshatisen. Kushte më të mira për jetë banorët e shpërngulur kërkojnë afër qyteteve. Fshati Alldincë, komuna e Studeniçanit dikur ushtonte nga zhurma e banorëve ndërsa sot në këtë fshat mezi takojmë njeri. Ekipi i Alsat udhëtoi drejt fshatit me mbi 1400 metra lartësi. Na shoqëruan […]
Kronika Lajme

Mbi 700 vjedhje për dy muaj në Kosovë

Gjatë vitit 2018, Policia e Kosovës ka evidentuar mbi pesë mijë raste të vjedhjeve, të cilat kanë ndodhur në pronat e qytetarëve, qofshin ato në shtëpi banimi, dyqane apo vetura. Derisa, vetëm në dymujorin e parë të këtij viti janë evidentuar mbi 700 raste të vjedhjeve. Rajonet ku kanë ndodhur këto raste të vjedhjeve, sipas […]
Lajme

Ndalohen kurset private të mësimdhënësve të shkollave publike

Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan, përmes një urdhërese, ka ndaluar mbajtjen e kurseve private brenda dhe jashtë institucioneve edukativo arsimore me nxënës që mësimdhënësi i mëson (nxënësit e tij). “Me këtë, parandalohet imponimi për blerjen e mjeteve, marrje e mitos nga nxënësit, prindërit apo nga të tjerët për përmirësim të notave, kalim klase, dhënie […]
Lajme TOP-LAJM

EKSKLUZIVE-PUSHTETI NË PANIK, ASH-LËVIZJA BESA MË E BASHKUAR SE KURRË (VIDEO)

EKSKLUZIVE VIDEO/Dështon plani i shërbimeve sekrete për përçarjen e opozitës shqiptare ASH-BESA Sot në mbrëmje nga një portal që kontrollohet nga një deputet i partisë shqipfolëse në pushtet u plasuan dezinformata kinse në opozitën shqiptare ASH-BESA ka ndodhur përçarje. Ky plan operacional i përgatitur nga kuzhina e shërbimeve sekrete antishqiptare jo rastësisht ka
Lajme

Ambasada e SHBA-së: Liderët politik të shmangin deklarata nxitëse

Deklaratat nxitëse të liderëve politik shkaktojnë frikë dhe ndarje, veçmas kur për qëllime politike jokorrekte përdoren ngjarje historike siç është procesi i Nurembergut. Gjuha e tillë është e rrezikshme dhe nuk kontribuon në dialog produktiv lidhur me përparimin e vendit. Me rëndësi është liderët këtu të angazhohen në dialog më të civilizuar që do të […]
Lajme

Taravari: Çështja me SIMO, defokusim i opinionit

Arben Taravari i ASH-së tha se shndërrimi i sekretariatit në ministri është një temë e parëndësishme dhe se është interesante se mu në këtë kohë, kur shteti është para zgjedhjeve presidenciale dhe nuk funksionon shteti i së drejtës, opinioni të defokusohet me këtë gjë. “Është një gjë që është paraparë në Platformën e Partive politike […]
Lajme

SHBA-ja planifikon hapje të bazës ushtarake në Poloni

Zëvendëssekretari i mbrojtjes të SHBA-së i angazhuar për çështje politike Xhon Rud në takimet në Varshavë me njerëzit e parë të mbrojtjes polake, ka biseduar për hapjen e bazës ushtarake amerikane në Poloni, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Uashingtoni. Në takim është dakorduar sistemimi i forcave amerikane të ndodh më së voni deri në shtator […]